Zaloguj się 

Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Dodaj do ulubionychMapa stronyAkademia Górniczo-Hutnicza

Nowości
Etyka wydawnicza

Katalog książek


Katalog czasopism

Akademia Górniczo-Hutnicza
Katalog książek » Nauki humanistyczne – Biografie, wspomnienia » SMOKI, ŻAGLOWCE I NAPISY NA MURACH
Archiwum! 

niedostępna
w sprzedaży

SMOKI, ŻAGLOWCE I NAPISY NA MURACH

FELIETONY O AGH I OKOLICACH

typ publikacji: monografia
ISBN: 978-83-66016-57-6
format: B5
oprawa: miękka
rok wydania: 2019 
Co łączy Staszica z Leśmianem, a ulicę Pomorską z morzem? Czy na Kawiorach jadało się kawior, a ulica Gramatyka jest niegramatyczna? Jakie znaczenie mają litery "NA" na murach? Który amerykański poeta pisał wiersze o parku Jordana? Co pierwotnie miało się znajdować na dachu gmachu A-0? Gdzie mieszkał jeden z założycieli AGH? Czy w średniowieczu wykładano górnictwo? Ile smoków w okolicy naszej uczelni mogą znaleźć geolodzy? Jaki jest związek Ewangelii z metalurgią? Gdzie w pobliżu AGH mieszkali Żydzi i Romowie? Co uprawiano przy ulicy Ogrodniczek?
Na te i na inne pytania odpowiada zbiór felietonów Ewy Elżbiety Nowakowskiej, wykładowczyni języka angielskiego w Studium Języków Obcych, ale także nagradzanej poetki i tłumaczki, w tym roku obchodzącej dwudziestolecie debiutu książkowego. Autorka ukazuje inną, nieznaną historię AGH i okolic, zwracając uwagę na detale, zapomniane opowieści, czytając z kamieni, szukając piękna w najdrobniejszych okruchach: oknie, bramie, świetle na murze, zdziczałym ogródku, opowiedzianej przez taksówkarza anegdocie... Wędrówka rozpoczyna się przy ulicy Kawiory, gdzie pisarka pracuje, i z każdym tekstem zatacza coraz szersze kręgi, obejmując Kraków i świat, a także przedzierając się przez wiele warstw kultur i epok. Pisana z myślą o stuleciu AGH książka pozwala spojrzeć na pozornie znane postacie, budynki, ulice i parki w inny, świeży sposób i stanowi zachętę do własnych spacerów i odkryć. Felietony, które pierwotnie ukazywały się w Biuletynie AGH między majem 2017 a październikiem 2018 roku, zostały ponownie przejrzane i w wielu przypadkach znacznie rozszerzone.


Fragmenty:


Spis treści:

Inne książki z tej dziedziny:

MOJE PÓŁ WIEKU Z WIOŚLARSTWEM

Niezwykle ciekawa i oryginalna książka-pamiętnik napisany przez profesora Stanisława Komornickiego, znanego nauczyciela akademickiego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Wspomnienia autora zarówno z czasów, gdy był sportowcem amatorem, jak i z okresu, gdy jako sędzia wyjeżdżał na krajowe i międzynarodowe zawody.... więcej »

25.00 zł

SZKOŁY. NAUCZYCIELE. UCZNIOWIE

PRZYCZYNEK DO HISTORII SZKOLNICTWA, OŚWIATY I WYCHOWANIA NA OBSZARZE KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH II RZECZYPOSPOLITEJ

Monografia - jak pisze autor we wstępie - powstała z jego potrzeby powrotu do młodzieńczych lat spędzonych we Lwowie. Poświęcona jest państwowym i prywatnym szkołom lwowskim w latach 1914-1946. Zawiera wspomnienia uczniów tych szkół oraz informacje o niektórych nauczycielach. Autor opracowania zamieścił w nim również biogramy kilkunastu profesorów AGH, którzy byli we Lwowie... więcej »

niedostępna
w sprzedaży
Archiwum! 

OKRUCHY WSPOMNIEŃ

Publikacja jest drugim tomem serii "Laureaci Nagrody im. A. Hoborskiego". Laureatem nagrody w roku 2016 został Jerzy Niewodniczański, emerytowany profesor zwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej i profesor honorowy AGH, geofizyk i fizyk jądrowy, dyrektor Instytutu Fizyki i Techniki Jądrowej AGH, inicjator powstania i pierwszy dziekan Wydziału Fizyki i Techniki Jądrowej AGH, prorektor... więcej »O wydawnictwachKontaktPunkty sprzedażyAktualnościin English