Zaloguj się 

Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Dodaj do ulubionychMapa stronyAkademia Górniczo-Hutnicza

Nowości
Etyka wydawnicza

Katalog książek


Katalog czasopism

Akademia Górniczo-Hutnicza
Archiwum! 

niedostępna
w sprzedaży

WALERY GOETEL

REKTOR TRUDNYCH CZASÓW AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ

typ publikacji: monografia
ISBN: 978-83-7464-269-9
format: B5
oprawa: twarda
liczba stron: 320
wydanie: 1
rok wydania: 2009 


Spis treści:

Recenzje:

 • Z recenzji Kazimierza Matla i Stanisława Mitkowskiego w ?Biuletynie AGH? nr 26/2010, s. 20?21.

  Walery Goetel był osobowością wybitną o szerokim spektrum zainteresowań i wielkim dorobku. Jego nazwisko nierozłącznie związane jest z Akademią Górniczą, a następnie Górniczo-Hutniczą, aż do lat 70. ubiegłego wieku. Uczelni poświęcił znaczną część swojego życia zawodowego jako profesor i kierownik Katedry Geologii Ogólnej i Paleontologii, jako dziekan Wydziału Górniczego i wreszcie jako rektor uczelni w ?trudnych czasach? 1939?1951 (...)
  Książka prof. Z. Wójcika napisana jest lekkim łatwo przyswajalnym językiem. Jest to równocześnie historia życia i twórczości Walerego Goetla, ale ponadto opis losów Akademii Górniczej. (...)
  W książce znajdziemy wiele interesujących materiałów oraz obszernych opisów działalności W. Goetla w każdej dziedzinie. (...)
  Książka prof. Z. Wójcika składa się z następujących części:
  • Część I ?Biografia? (s. 22?295),
  • Część II ?Problemy ? trwała wartość dorobku? ( s. 299?344),
  • Posłowie prof. A. Maneckiego (s. 345?349),
  • Album fotograficzny (73 fotografie).
  (...) W części biograficznej znajdujemy wiele ciekawostek z życia wielkiego człowieka, na ogół mało znanych i często przemilczanych. (...) Część II poświęcona jest przeglądowi dorobku i jego trwałości z wyróżnieniem poszczególnych dziedzin zainteresowania bohatera książki w: turystyce i sporcie, jako uczonego, jako społecznika i polityka, w zakresie ochrony przyrody i jej zasobów, jako kronikarza i historyka nauki. (...) Publikację kończy album fotograficzny zawierający liczne zdjęcia rodzinne oraz z działalności zawodowej. Zamieszczone zostały także zdjęcia znanych osobistości, z którymi W. Goetel utrzymywał kontakty. (...)
  Książka została wydana bardzo starannie przez Wydawnictwa AGH.

Inne książki z tej dziedziny:

BIBLIOTEKARZE W DZIEWIĘĆDZIESIĘCIOLECIU AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ

Książka jest swego rodzaju podsumowaniem dziejów Biblioteki AGH od 1922 r. do chwili obecnej. Nie jest to historia szczegółowa; autorzy przytaczają jedynie najważniejsze wydarzenia, które miały istotny wpływ na rozwoj instytucji. Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca pełny tekst publikacji oraz obszerny materiał ilustracyjny (ponad 200 zdjęć).

niedostępna
w sprzedaży
Archiwum! 

WYSOKI SEJM RACZY UCHWALIĆ?
STARANIA O ZAŁOŻENIE
WYŻSZEJ SZKOŁY GÓRNICTWA I HUTNICTWA
W KRAKOWIE W LATACH 1861?1914
DOKUMENTY

Książka jest wyborem tekstów źródłowych z lat 1861?1914 ilustrujących złożone zabiegi różnych gremiów na rzecz powołania w Krakowie polskiej uczelni górniczo-hutniczej. Główną aktywność na tym polu wykazywali oświeceni posłowie galicyjscy, władze Krakowa oraz absolwenci i studenci wyższych szkół górniczych skupieni w różnego rodzaju stowarzyszeniach inżynierów i... więcej ?O wydawnictwachKontaktPunkty sprzedażyAktualnościin English