Zaloguj się 

Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Dodaj do ulubionychMapa stronyAkademia Górniczo-Hutnicza

Nowości
Etyka wydawnicza

Katalog książek


Katalog czasopism

Akademia Górniczo-Hutnicza
Katalog książek » Nauki chemiczne – Chemia środowiska » ZAWARTOŚĆ I OBIEG LITU
W ŚRODOWISKU PRZYRODNICZYM
Archiwum! 

niedostępna
w sprzedaży

ZAWARTOŚĆ I OBIEG LITU
W ŚRODOWISKU PRZYRODNICZYM

typ publikacji: monografia
ISBN: 978-83-66364-24-0
format: B5
oprawa: miękka
liczba stron: 220
wydanie: 1
rok wydania: 2019 
W części I monografii przedstawiono charakterystykę litu, jego źródła i obieg w środowisku przyrodniczym oraz znaczenie przyrodnicze i gospodarcze we współczesnym świecie. Poruszono zagadnienie zwiększającego się wydobycia litu i wykorzystywania w różnych gałęziach przemysłu, zwłaszcza w produkcji baterii litowo-jonowych i akumulatorów nowej generacji, oraz możliwości recyklingu tego pierwiastka. Omówiono występowanie litu w środowisku przyrodniczym: w środowisku wodnym, w glebach, roślinach oraz organizmach zwierząt i ludzi, a także wpływ różnych czynników na jego stężenie w tkankach. Zwrócono uwagę na znaczenie litu w weterynarii i medycynie, zwłaszcza w leczeniu zaburzeń afektywnych.
W części II monografii przedstawiono wyniki przeprowadzonych badań wegetacyjnych i terenowych. Badania wegetacyjne były poświęcone wpływowi litu na plonowanie i skład chemiczny kilku gatunków roślin oraz oddziaływaniu substancji odkwaszających glebę i materii organicznej na pobieranie tego pierwiastka, w ich działaniu bezpośrednim i następczym. Uzyskane wyniki dowiodły, że poszczególne gatunki roślin rosnące w takich samych warunkach wykazują różną reakcję na nadmiar litu w glebie.
W badaniach terenowych oceniono zawartość litu, wapnia i magnezu w glebie, w warzywach i chwastach (w częściach nadziemnych i korzeniach) z różnych rejonów uprawy oraz ich wzajemne relacje ilościowe. Prześledzono również zależności korelacyjne między litem a wybranymi właściwościami gleby: udziałem frakcji iłowych w glebie, wartością pH, kwasowością hydrolityczną, pojemnością sorpcyjną oraz zawartością węgla organicznego.

Spis treści:O wydawnictwachKontaktPunkty sprzedażyAktualnościin English